×

Umów się na wizytę

Przesyłając ten formularz zgadzasz się na przesłanie do firmy NaLigonia wprowadzonych informacji.
Twoje dane osobowe są poufne i nie będą udostępniane osobom trzecim. Służą wyłącznie do przetworzenia żądania i ułatwienia ponownego kontaktu.

 

Oferta

Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna polega na zapobieganiu powstawaniu próchnicy oraz chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby). Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z osadem, płytką nazębną. Nieusuwana płytka bakteryjna przekształca się w kamień nazębny, który może być przyczyną próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Aby tego uniknąć, należy dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu i przynajmniej raz w roku sprawdzić stan uzębienia w gabinecie stomatologicznym oraz usunąć kamień nazębny. Stosowanie się do powyższych zasad pozwala na zachowanie pięknego uśmiechu do późnej starości.

Higienizacja zębów

Nie należy lekceważyć kwestii higieny jamy ustnej, która ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia. Warto pamiętać, że szkodliwość działania płytki nazębnej i kamienia nie ogranicza się bowiem tylko do pogorszenia stanu naszego uzębienia. Bakterie zawarte w płytce dostają się do krwiobiegu, a dalej tą drogą do innych wrażliwych organów, takich jak serce, nerki, mózg i stawy, oddziałując na nie destrukcyjnie. Dlatego oferujemy naszym pacjentom wysokiej jakości usługi z zakresu higienizacji uzębienia.

Zabiegi profilaktyczne zalecane do stosowania w domu:
  • Mycie zębów po każdym posiłku
  • Do mycia zębów oprócz zwykłych szczoteczek, używać nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej
  • Ograniczanie spożywania cukrów
Zabiegi profilaktyczne wykonywane w naszym gabinecie:
  • Kontrola stanu uzębienia
  • Piaskowanie - usuwanie osadu i przebarwień
  • Skaling - usuwanie kamienia nazębnego
  • Lakierowanie zębów (fluoryzacja)
  • Lakowanie
  • Wybielanie zębów
Skaling

Skaling to popularny i bezbolesny zabieg, który polega na usunięciu bakterii oraz kamienia nazębnego z powierzchni zębów za pomocą skalerów - specjalistycznego aparatu ultradźwiękowego. Podczas zabiegu drgania o wysokiej częstotliwości rozkruszają twarde złogi nazębne (kamień). Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego. Tylko regularne wykonywanie tego zabiegu może zapobiec stanom zapalnym wywołanym przez kamień nazębny odkładający się w okolicach szyjek zębów. W konsekwencji może prowadzić on do odsłonięcia szyjek zębów, rozchwiania zęba i w skrajnych przypadkach − do jego utraty (parodontoza). Zabieg skalingu jest bezbolesny.

Piaskowanie

Piaskowanie polega na dokładnym oczyszczaniu zębów z płytki nazębnej, osadu czy przebarwień powstałych w wyniku częstego spożywania kawy, herbaty tytoniu oraz niektórych napojów gazowanych.

Piaskowanie zębów przeprowadza się za pomocą piaskarki stomatologicznej, z której pod wysokim ciśnieniem wydobywa się strumień wody z mieszanką drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) oraz innych składników (w tym pęcherzyków powietrza). Taka mieszanka w połączeniu z wysokim ciśnieniem z łatwością dociera do najtrudniej dostępnych przestrzeni między zębami. Specjalny odsysacz zbiera zużyty drobny proszek gromadzący się w jamie pacjenta podczas zabiegu. Po oczyszczaniu zębów z osadów następnym krokiem będzie ich fluoryzacja. Piaskowanie przeprowadza dentysta lub higienista dentystyczny.

Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny, bezpieczny i bardzo skuteczny. Piaskowanie pozwala na usunięcie osadów z powierzchni zębów, więc przeciwdziała rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Kolejną zaletą piaskowania jest wyczyszczenie zębów z przestrzeniach bardzo trudno dostępnych, gdzie szczoteczka nie dociera. Warto więc udać się na piaskowanie nie tylko ze względów estetycznych. Po piaskowaniu zęby są zdrowsze, gładsze i jaśniejsze.

Fluoryzacja (lakierowanie)

Pu udanych zabiegach skalingu i piaskowania, należy wzmocnić szkliwo poprzez fluoryzację. Podczas zabiegu dentysta nakłada na powierzchnię zębów grubą warstwę preparatu o wysokiej zawartości fluoru, zostawia na kilka minut i gotowe! Zabieg nadaje się do wykonywania zarówno u dzieci (zęby mleczne i stałe), jak i u dorosłych. Lakierowanie wzmacnia zęby i uodparnia je na działanie próchnicy. Fluoryzacja sprawdza się nie tylko w profilaktyce próchnicy, ale również przy leczeniu nadwrażliwości zębów. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny

Lakowanie

Bruzdy i szczeliny w zębach ze względu na swoją budowę są miejscami, które trudno wyczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, co ułatwia rozwój bakterii i sprzyja powstawaniu próchnicy. Zabieg lakowania polega na uszczelnianiu bruzd i zagłębień w zębach poprzez ich pokrycie specjalnym lakiem.

Lakowanie przeprowadza się do 3 miesięcy od wyrżnięcia zęba stałego, dlatego zabieg ten skierowany jest głównie do dzieci. Uszczelnia się przedtrzonowce i trzonowce stałe (najbardziej zagrożone próchnicą są szóstki), a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg lakowania jest wysoce skuteczny i potrafi zredukować próchnicę o nawet 90%. Skuteczność zabiegu jest uzależniona od utrzymania się materiału uszczelniającego, dlatego konieczna jest kontrola laku.