Przychodnia lekarska "NaLigonia" Głogówek

×

Umów się na wizytę

Przesyłając ten formularz zgadzasz się na przesłanie do firmy NaLigonia wprowadzonych informacji.
Twoje dane osobowe są poufne i nie będą udostępniane osobom trzecim. Służą wyłącznie do przetworzenia żądania i ułatwienia ponownego kontaktu.

 

Blog

SKALING I PIASKOWANIE

bezbolesne usuwanie kamienia nazebnego

1. Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny tworzy się przy niewłaściwej higienie jamy ustnej. Połączenie śliny, zalegających resztek jedzenia i spożywanych napoi powoduje powstawanie na szkliwie miękkiego, białożołtego osadu. Płytka nazębna stopniowo twardnieje, zmieniając się w kamień nazębny. Zarówno płytka nazębna, jak i kamień są wyjątkowo niezdrowe dla zębów i dziąseł. Przyczyniają się do demineralizacji szkliwa, sprzyjają rozwojowi próchnicy oraz chorób przyzębia.

2. Główne objawy przy zalegającym kamieniu nazębnym:


  • opuchnięte dziąsła
  • krwawienie dziąseł
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
  • nadwrażliwość na gorące i zimne temp.
  • odsłonięte szyjki zębowe

Brak profilaktyki lub leczenia z czasem powoduje, że nagromadzone bakterie wywołują infekcje dziąseł, które nieleczone mogą doprowadzić do paradontozy, co grozi utratą zębów. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje skuteczne i bezpieczne metody usuwania kamienia nazębnego, takie jak skaling i piaskowanie.

3. Skaling zębów


Skaling zębów to zabieg usuwający kamień nazębny, który gromadzi się w obrębie szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje nad i pod dziąsłami. To doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. W wyniku tego pojawiają się różne choroby dziąseł, m.in. próchnica czy paradontoza.

Są dwie metody przeprowadzania skalingu:

naddziąsłowa – kamień nazębny jest usuwany z powierzchni korony. To najczęściej stosowany zabieg;
poddziąsłowa – usuwany jest kamień nazębny gromadzący się pod powierzchnią dziąseł

4. Piaskowanie


Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu wszelkich osadów oraz przebarwień, a także płytki nazębnej za pomocą piaskarki – specjalnego urządzenia kierującego strumień piasku stomatologicznego na zęby.

Jest zabiegiem uzupełniającym skaling.Szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, dlatego potrzebne jest zastosowanie piaskowania. Piasek dentystyczny trafia do najtrudniej dostępnych szczelin, co pozwala na usunięcie osadów, przebarwień, a także zminimalizowanie ryzyka schorzeń uzębienia.

Zabieg powinien być wykonywany regularnie co 6 miesięcy. Zazwyczaj jest stosowany profilaktycznie. Piaskarka pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej drobny piasek. Następnie zużyty proszek jest odsysany za pomocą ssaka. Zabieg trwa 30 minut. Po jego zakończeniu zęby powinny zostać poddane fluoryzacji, której zadaniem jest wzmocnienie szkliwa. Należy jednak zaznaczyć, że piaskowanie nie usuwa trwałych przebarwień.

5. Zalecenia po zabiegu


Po skalingu odczuwalna jest krótkotrwała nadwrażliwość zębów. Może zostać zlikwidowana przez wykonanie lakierowania.

Po piaskowaniu osoba poddawana zabiegowi powinna przez 3 godziny powstrzymać się od picia herbaty, kawy i wina, a także palenia papierosów. Później może wrócić do codziennych nawyków, jednak powinna znacznie lepiej dbać o higienę jamy ustnej.

6. Przeciwskazania do wykonania piaskowania i skalingu

Piaskowanie zębów nie powinno być wykonywane przy alergii na składniki stosowane w trakcie zabiegu (w tym sodę), w trakcie ciąży a także wtedy, kiedy występuje ból oraz rany lub owrzodzenia śluzówki a także stan zapalny jamy ustnej i dziąseł. Przeciwwskazane jest, gdy występują zaburzenia czynności płuc (pylica, astma), serca lub wątroby.