Przychodnia lekarska "NaLigonia" Głogówek

×

Umów się na wizytę

Przesyłając ten formularz zgadzasz się na przesłanie do firmy NaLigonia wprowadzonych informacji.
Twoje dane osobowe są poufne i nie będą udostępniane osobom trzecim. Służą wyłącznie do przetworzenia żądania i ułatwienia ponownego kontaktu.

 

Blog

WYBIELANIE

bezbolesne usuwanie kamienia nazebnego

Jakie czynniki wpływają na kolor zębów?

Stomatologia to nie wyłącznie leczenie zębów, dla wielu pacjentów to sprawa przede wszystkim estetyki. Białe zęby są marzeniem wielu ludzi, a gdy nadarzają się specjalne okazje, jak ślub i wesele, posiadanie ładnego uśmiechu staje się wręcz koniecznością. Sięganie od razu po pastę wybielającą, czy inne dostępne preparaty może być nawet szkodliwe. Stan naszych zębów, ich biel, to nie wyłącznie kwestia odbarwień, osadów po napojach, jak kawa czy herbata, a szczególnie owoc wieloletniej praktyki palenia papierosów. Ich kolor to nierzadko sygnał: to jak one wyglądają zależne jest od ich kondycji, naszej higieny, to jak o nie dbamy. Zaniedbane zęby zżółkną, stają się z czasem wręcz odpychające w swoim wyglądzie.

Zacznij od higienizacji

pierwsza wizyta: lekarz sprawdza stan uzębienia, zęby muszą być dokładnie wyleczone oraz zabezpieczone. Przed przystąpieniem do wybielanie zębów należy najpierw je rozjaśnić do naturalnego koloru, który uzyskujemy przez skaling, piaskowanie – zabiegi profilaktyczne dostępne w każdym praktycznie gabinecie, muszą poprzedzać indywidualne stosowanie środków wybielających.

Jakie są zalecenia po przeprowadzonym zabiegu?

Przez co najmniej dwie doby od przeprowadzonego zabiegu należy stosować tzw. białą dietę, czyli nie należy w tym czasie spożywać silnie barwiących pokarmów oraz napojów (kawa, ciemna herbata, wino, wiśnie, truskawki, jagody, papryka, kurkuma, curry), unikając również stosowania preparatów do płukania jamy ustnej, a także tabletek do ssania. Przez co najmniej 7 dni nie należy również palić papierosów, najlepiej całkowicie z nich rezygnując, ponieważ dym tytoniowy sprawia, że zęby dosyć szybko zaczynają zmieniać swój kolor na ciemniejszy. Niezastosowanie się do tych zasad może doprowadzić do pojawienia się na zębach trwałych przebarwień, których usunięcie nie będzie już niestety możliwe.

Należy też pamiętać, że naturalny kolor zębów wcale nie musi być biały, bywa on bliższy odcieniom kości słoniowej, a bywają też zęby żółtobrunatne. Bywa i tak że poszczególne zęby różnią się od siebie barwą – kły są zazwyczaj ciemniejsze niż siekacze. Śnieżnobiałe zęby wyglądają bardzo efektownie, ale wskazane jest, aby na początku dążyć do uzyskania i zachowania swojego, naturalnego koloru. Dodatkowo przebarwienia nie muszą być powodowane przez czynniki zewnętrzne, ale wewnętrzne, genetyczne .